O nás

Mgr. Viera Soldánová

psycholožka, lektorka, terapeutka

web: https://vierasoldanova.cz


Dělat práci psychoterapeuta je pro mě splněný sen. Když jsem v pubertě přemýšlela, co bych ráda dělala, chtěla jsem si povídat s lidmi a být za to placená. To se mi splnilo, až na to, že vůbec ne. Představovala jsem si, že si budu povídat jako s kamarády, během studia jsem ale zjišťovala, že tím bych moc nebyla užitečná a psychoterapie je jiná jako kamarádský rozhovor. V postgraduuálním psychoterapeutickém vzdělávání (komplexní psychoterapeutický výcvik Dalet) jsem se naučila jak se dělá psychoterapie. Mými nejoblíbenějšími slovy se stala užitečnost a efektivita. Pokud mám pocit, že dělám svou práci užitečně pro klienty a dělám ji efektivně, je to splněným sen.
 

Nejvíce pocitu užitečna a efektivní práce zažívám ve spolupráci s lidmi, řešícími jedno z témat Sebeobjetí. Částečně proto, že i mně jsou tyto témata přirozeně bližší. Částečně proto, že mám v těhle tématech nastudované obrovské množství materiálů, otestované techniky, nebo různé “zlepšováky”. V poslední době nám s Alžbet vrtalo hlavou, jestli toto užitečno jde nabízet ještě víc efektivně a nabízí se mi přizvat do terapie víc lidí, řešících podobné témata, abychom na nich mohli pracovat společně v jeden čas a obohacovat se svými zkušenostmi navzájem.

Běžně v terapii se také moc často neděje, že by terapeut dával klientům konkrétní tipy nebo návody co dělat a jsou pro to dobré důvody. Někdy mi ale přijde užitečné podělit se i o konkrétní nástroje a tak vybíráme formát skupinové psychoterapie, který bude doplněný i o edukativní prvky. Fun fact o mně – číst odborné výzkumy (nebo poslouchat přednášky) zaměřené na seberozvoj a well-being žen jsou jedním z mých nejoblíbenějších způsobů jak trávit čas. Mluvit o nich, je v řebříčku mých oblíbených aktivit ještě o stupínek víš. 

Jsem členkou ČAP.

Mgr. Alžbeta Valová

psycholožka, lektorka, terapeutka

web: https://aspsycholog.cz

Říkali mi, že umím poslouchat a, že se v mé přítomnosti cítí dobře. Stala jsem se pro různé lidi osobou, které se svěřovali - a tak jsem se rozhodla, že možná je to mé poslání. Stala jsem se psycholožkou. 

A pak jsem zjistila, že na to, aby jsem lidem mohla efektivně pomáhat potřebuji ještě něco víc. A tak jsem absolvovala komplexní psychoterapeutický výcvik (Dalet). Stále to nebylo dost, a tak jsem absolvovala komplexní výcvik krizové intervence (Modrá linka). A ještě stále toho nebylo dost, tak jsem se zkoušela různé kratší kurzy, číst knihy, poslouchat podcasty, sledovat online přednášky, učit se od kolegů na intervizních skupinách.... 

Až přišel den, kdy jsem zjistila, že jednoduše musím přijmout, že dosáhnout bodu "už je dost osobního  a profesionálního seberozvoje a mohu si dát pauzu" jenom mýtus (minimálně pro mně). Místo toho mi přijde užitečné, podělit se o to, co jsem zjistila na své cestě s jinými lidmi. A také naopak: chci využít šanci poučit se ze zkušenosti jiných a využít sílu skupiny. Aneb "spolu víme víc". A tak jsme se s Vierkou rozhodly vytvořit skupinu, kde bychom mohly růst všichni spolu. 

Důležitou hodnotou je pro mně autenticita, laskavost, poznávání nového - a to je něco, co bych si přála přinášet i do našich společných chvil ve skupině. Doufám, že se tam společně potkáme :).

Jsem členkou ČAP.